Mobile Suit Gundam 00 - recenze

1. října 2012 v 10:20 | SooMin (수민) |  Recenze
Název: Mobile Suit Gundam 00
Žánr: akční, mecha, Sci-fi, válečné
Rok vydání: 2007-2010
Počet epizod: 50+2hodinový film

"Jedinou věc, kterou můžeš změnit na minulosti je způsob, jakým o ní budeš přemýšlet v přítomnosti." (Lockon Stratos)


Děj anime se odehrává v naší daleké budoucnosti, přesně v roce 2307. V době, kdy lidstvo musí řešit problém s vyčerpáním fosilních paliv. A tak vystavějí jakési prstence solárních panelů, které jsou s povrchem planety spojeny orbitálními výtahy, a zásobují energií ze slunečního světla národy na povrchu planety.


Svět se díky tomuto obrovskému projektu rozdělil na tři mocenské bloky. Unie (Jižní+Severní Amerika a Japonsko), AEU což je vlastně jen rozvinutá Evropská Unie (takže celá Evropa po Grónsko a evropskou část Ruska) a poslední HRL (Human Reform League - zbytek Ruska a téměř celá Asie). Každá z těchto mocností má na starost svůj orbitální výtah, čímž samozřejmě získávají téměř nekonečné zásoby energie.

Příběh začíná v době oslav výročí vybudování solárního systému. Lidstvo stále není schopné porozumět jeden druhému a války stále sužují zemi i její obyvatele. A na scéně se objevuje záhadná organizace, říkající si "Nebeské bytosti" (Celestial Being) s jediným cílem. Ukončit všechny války. K tomu mají k dispozici 4 Gundamy. Technologie těchto mobilních obleků překračuje vše, co bylo kdy vynalezeno. Každý z těch čtyř strojů, má svého pilota (takzvaného Gundam Meistra), kódovými jmény to jsou - Setsuna F. Seiei, který je zároveň hlavní postavou celého seriálu, dál Lockon Stratos, Allelujah Haptism a Tieria Erde. Naši hrdinové by se ovšem moc daleko nedostali bez ostatních členů této anti militární organizace totiž posádky jejich domovské lodi Ptolemaios v čele se strategičkou Sumeragi Lee Noriegou.
Důležité jméno je též Aeolia Schenberg. Geniální vědec, který zemřel 200 let před začátkem anime předpověděl "Nebeské bytosti", celou tu věc vymýtáním válek a též a hlavně navrhl Gundamy a GN částice, jež jsou hnací silou těch strojů. Avšak, později (ve filmu) se ukáže, že jeho plány sahají mnohem dál, než k jen ke světu bez válek…
A jak že vlastně chtějí "Nebeštané" války vymýtit? Jednoduše, útočí na všechny válčící strany. Tímto sebevražedným stylem boje si mě absolutně získali. xD


Reakce lidstva jsou však vesměs nenávistné, přitom na rozdíl od zkorumpované armády nikdy nezaútočili na civilní obyvatelstvo. No, i přesto je má většina lidí za jasné zlo (a teroristy), když se snaží odvrátit veškeré konflikty silou. Jenže, jak že se to říká? Co nejde po dobrém…

Něco málo k hlavním postavám

Setsuna... vlastním jménem Soran Ibrahim, bojoval jako v občanské válce v Kurdistánu a byl donucen zabít své vlastní rodiče, což ho zřejmě dost poznamenalo. Koho by ne. Před smrtí ho tehdy zachránil neznámý pilot Gundamu. A když se později Setsuna přidá k "Nebeským bytostem", je viditelně posedlý. Svým vlastním Gundamem. ("Ore wa… Gundam. xDD)
Ten se jmenuje Exia a specializuje se hlavně na boj z blízka.

Tieria vlastně není člověk, umí si záhadno jak změnit hlas i tělo na ženské a též dokáže komunikovat s počítačovým programem Veda a stát se jeho... jak to jen říct... součástí. Je chladný a tak trochu dost arogantní("Setsuna F Seiei, if you endanger mission again, I shoot you in the back." - milé, že? xD)
A navíc ignoruje všechno a všechny. Kromě mise. (A později Lockona. A teprve o další později ostatních. xD)
Jeho Gundam Virtue oplývá velkou vyhlazovací silou.

Allelujah je milý, tichý, přátelský, starostlivý a trochu stydlivý...
Byl by vlastně úplně normální, kdyby - ano, vždycky je v tom háček xD - nebyl Hallelujah. Allovo šílené a sadistické druhé já, které vzniklo, když na malém Allovi dělala armáda pokusy ve snaze z něj vytvořit super vojáka.("Halllelujah, what are you doing? - "Borrowing your body.")
Pilotuje Gundam Kyrios, jehož hlavní výhodou je rychlost a možnost změny na stíhačku. Epic. xD

Lockon (Neil Dylandy) je nejstarší z Meistrů, tudíž trpí takovým "otcovským" syndromem.
(Setsuna u rychlého občerstvení: "Mléko?" Lockon: "To je na mě." xD)
Je hrozně sladké, jak se o všechny stará a zajímá. Navíc je vtipálek a nekonečný pohodář. (A já ho miluju. xD)
Má dvojče (Lyle Dylandy) a když byli kluci malí, jejich rodiče a sestřička umřeli při teroristickém útoku, který měla na svědomí teroristická skupina, ke které ač nedobrovolně patřil Setsuna.
Jeho Gundam nese jméno Dynames a je to vlastně sniper. Nutno dodat, že ne jen ledajaký, protože dokáže odstřelovat z hodně velké dálky - "I am the man who can snipe beyond the stratosphere". Čili ano, může ze země odstřelit cokoliv ve vesmíru a naopak.


Samozřejmě, v příběhu se vyskutuje velká spousta dalších silných kladných a záporných postav ne jen Gundam Meisters čtyřka. Moc ráda, bych rozebrala každičkou postavu, ale radši se do toho pouštět nebudu, protože je jich tam opravdu hodně. Což mi připomíná asi jedinou výtku, kterou k anime mám. Konec. A teď myslím úplný konec, ve filmu. Je škoda, že aspoň lehce nenastínili osudy většiny postav. Jinak jsem byla naprosto spokojená s tím, jak to všechno dopadlo... četla jsem v mnoha recenzích, že ten konec není povedený... jo, uznávám, že byl trochu... kýčovitý. Ale krucinál, po všech těch bojích a tragediích to tak nějak muselo být. :-))
Mír nemůže být udržován silou.
Může být dosažen pouze porozuměním.

A jediný trailer, který jsem našla s titulky je na film.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 «Nali» | Web | 5. října 2012 v 8:16 | Reagovat

Tohle anime bude možná dobré, ale podle recenze mě nijak nezaujalo...... recenze je moc zdlouhavá a já se přiznám už jen tím jak je to dlouhé mě to odrazovalo aby sem to dočetla až do konce
Chtělo by to trochu zapracovat a více to zkrátit a napsat jen to nejdůležitější protože podle mě se v týhle recenzi objevuje až moc nepodstatných informací.....
Ale nechci nikoho urazit, je to čistě jen můj osobní názor a můj pohled na věc

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama